Fermentator i jego wpływ na jakość trunku, wytwarzanego w zaciszu domowym

Fermentator i jego wpływ na jakość trunku, wytwarzanego w zaciszu domowym

Własnoręcznie produkowane nastawy cukrowe, wina oraz piwa można trzymać w różnych pojemnikach, jednak najlepszym wyborem będą fermentatory. To wewnątrz nich nastąpi efektywna fermentacja alkoholowa, w wyniku której otrzymamy trunek pierwszorzędnej jakości. Zebraliśmy dla Was wybrane pojemniki fermentacyjne, które warto uwzględnić przy komponowaniu swojego zestawu do wytwarzania alkoholu.

Atestowane pojemniki transparentne dla ciekawskich

Jak wiadomo, podczas fermentacji należy maksymalnie ograniczyć dostęp powietrza do naszego nastawu. Każde „podglądanie” i sprawdzanie, na jakim etapie jest produkowany trunek, oznacza zagrożenie dla jego jakości. Plastikowy fermentator transparentny, a więc przezroczysty, będzie zatem rewelacyjnym wyborem dla tych, którzy uwielbiają kontrolować przebieg fermentacji. Jej obserwacja bez konieczności zdejmowania pokrywy ograniczy ryzyko dostania się do nastawu drobnoustrojów, a tym samym zakażenie nastawu. Pojemnik wykonany z plastiku ma dużo zalet: jest tani, posiada atest dopuszczający fermentator do kontaktu z żywnością, a także niewiele kosztuje (ok. 35 zł za pojemnik 33 l). Można go wyposażyć w kranik i rurkę fermentacyjną, co stanowi gotowy zestaw do wyrobu wina, piwa lub innego nastawu w domowych warunkach. Pojemniki tego typu są tak skonstruowane, że da się je ustawiać jeden na drugim, co zapewnia oszczędność miejsca i wygodę dla gorzelnika.

Fermentatory mleczne z tworzywa sztucznego

W przeciwieństwie do szklanego balona, fermentator mleczny jest dużo tańszy i nie pęknie podczas fermentacji, nawet bardzo burzliwej. Jeśli nie będziemy ściągać pokrywy i wpuszczać do środka powietrza,trunek zachowa perfekcyjną jakość, a procedura fermentacji przebiegnie bez problemów. Taki pojemnik łatwo jest utrzymać w czystości, bo wygodny kształt ułatwia jego dezynfekcję. Ponadto plastikowy fermentator nie waży tyle, co szklany balon, przez co każdy może go przenieść w dogodne miejsce. Bardzo ważne jest, aby wybrany fermentator posiadał rurkę zabezpieczoną gumowym zaworkiem oraz kranik z wbudowanym reduktorem osadu. Taki pojemnik można dostać w naszym sklepie Bimber Hobby, w zestawie z pokrywą i praktycznym zaworkiem do napełniania butelek. Fermentator mleczny to tańsza alternatywa pojemnika transparentnego, wymagająca od gorzelnika cierpliwości. Sam zdecyduj, która opcja jest dla Ciebie, dobierz pojemność odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i podejmij próbę przygotowania trunku w fermentatorze od Bimber Hobby.

Podziel się tym postem