Wybieramy najlepszy cukromierz do wina i miodów pitnych

Wybieramy najlepszy cukromierz do wina i miodów pitnych

Jest mały, poręczny i bardzo funkcjonalny – areometr Baillinga to niezbędnik gorzelnika, zajmującego się wytwarzaniem wina lub miodu pitnego. Do czego służy i na co zwracać uwagę podczas jego wyboru? Przeczytaj nasz artykuł, a te i inne pytania dotyczące cukromierzy nie będą więcej Cię dręczyć. Pomożemy Ci dobrać areometr, który sprosta Twoim wymaganiom.

Precyzja w parze z dobrą ceną. Cukromierz z trzema skalami

Podstawową funkcją areometru jest pomiar zawartości alkoholu w produkowanym napitku oraz wskazanie, z jakim rodzajem wina mamy do czynienia – wytrawnym, słodkim lub półsłodkim. Stosuje się go podczas fermentacji oraz już na gotowym produkcie, celem określenia procentowej zawartości alkoholu w nastawie. Cukromierz posiada ograniczoną skalę pomiaru, pozwalając na badanie cieczy zwykle do 25% mocy. Gwarantuje on wiarygodny wynik, jeśli zostanie użyty na substancji o temperaturze 20°C.

Korzystanie z cukromierza, zwanego też winomierzem i areometrem jest ułatwione, kiedy dysponujemy urządzeniem z kilkoma skalami. W naszym sklepie Bimber Hobby znajdują się areometry 3-skalowe, uwzględniające zawartość cukru i alkoholu w roztworze oraz ciężar właściwy. Dokonanie odczytu jest bardzo proste, a należy go przeprowadzić według instrukcji dołączonej do przyrządu pomiarowego. Areometr wyposażony w trzy skale to świetny wybór, jeżeli zależy nam na precyzyjnym odczycie. Cena takiego urządzenia nie jest wysoka (ok. 17 zł), a jeden zakup wystarczy na wiele lat, zawsze wyraźnie wskazując, jaką moc ma przyrządzane przez nas wino lub miód pitny, a także jakie jest stężenie cukru w produkowanym nastawie.

Najważniejsza jest skala, ale przy zakupie kierujmy się czymś jeszcze

Areometr powinien mieć czytelną skalę, a co za tym idzie, umożliwiać błyskawiczne obliczenie i kontrolę cukru oraz alkoholu. Pomocne w tym okazują się kolory: niektóre cukromierze posiadają barwne znaczniki, prowadzące gorzelnika przez cały proces fermentacji. Urządzenie do badania stężenia cukru w nastawie, dzięki kolorowym wskaźnikom ułatwia sprawdzenie, czy produkowane wino jest słodkie, półsłodkie lub wytrawne. Dlatego jeśli mamy do wyboru cukromierz z kolorową skalą albo klasyczny, postawmy na ten pierwszy. Dodatkowo, wielu producentów dołącza do areometru praktyczne etui. Przechowywanie przyrządu w bezpiecznym miejscu przyczyni się do jego wydajności i na dłużej zachowa winomierz w idealnym stanie. Kupując cukromierz zwracajmy zatem uwagę na skalę, w jakiej podawane są wyniki pomiarów oraz specjalne udogodnienia, jak przezroczyste etui pełniące funkcję cylindra do odczytu. Pilnujmy też, aby cena nie była zbyt wygórowana. W naszym asortymencie umieściliśmy cukromierz do wina i miodu pitnego za 10 zł! Pamiętajmy, że nawet areometr z górnej półki nie powinien kosztować więcej, niż 20 zł. Za tę cenę spokojnie kupimy urządzenie gwarantujące precyzyjny odczyt.

Podziel się tym postem