Sprawdź, jak się nie pogubić, wybierając drożdże do nastawu

Sprawdź, jak się nie pogubić, wybierając drożdże do nastawu

Różnorodne nastawy wymagają innej fermentacji, dlatego kupując drożdże trzeba się wykazać podstawową wiedzą na temat produktów gorzelniczych. Podpowiadamy, w jaki sposób dobrać drożdże do wysokoprocentowego nastawu, które usprawnią proces produkcji domowego alkoholu i pozytywnie wpłyną na jego smak.

Przypadkowo dobrane drożdże zamiast pomóc, mogą zaszkodzić. Źle dopasowana moc, zbyt długi czas fermentacji, szczep przeznaczony do nastawu cukrowego – te błędy są często popełniane przez początkujących gorzelników. Wynika to z tego, że wybór drożdży jest ogromny i bardzo łatwo pogubić się w nadmiarze rodzajów oferowanych przez sklepy. Zanim przejdziemy do zakupu jednokomórkowych organizmów pomocnych przy fermentacji alkoholowej, warto je bliżej poznać. Zacznijmy od podziału, w którym wyróżnić należy:

  • drożdże dzikie (naturalne)
  • drożdże piekarskie
  • drożdże gorzelnicze
  • drożdże piwowarskie
  • drożdże winiarskie

Wszystkie wyżej wymienione rodzaje drożdży mogą być stosowane do przygotowywania alkoholu, choć nie wszystkie sprawdzą się do każdego nastawu. Gdy chcemy przyrządzić domowe wino, zdecydowanie lepiej wybrać aktywne drożdże winiarskie, niż dedykowane do innych wyrobów drożdże piekarskie (dziś częściej stosowane do wypieku pieczywa, niż przyrządzania zacierów) lub piwowarskie (które świetnie sprawdzają się w przygotowywaniu cydru i piwa). Zdecydowanie najciekawsze okazują się drożdże gorzelnicze, zwłaszcza gdy zamierzamy przygotować wysokoprocentowy nastaw, jak wódka lub spirytus i zależy nam na „czystym” smaku.

Tanie i skuteczne drożdże z saszetki – najpopularniejszy wybór

Skoro wiemy już, że do nastawu o wysokiej zawartości alkoholu jedynym słusznym wyborem będą drożdże gorzelnicze, pora zastanowić się nad ich rodzajem. W naszym sklepie Bimber Hobby można trafić przede wszystkim na drożdże suszone, sprzedawane w saszetkach. Są one najczęściej wybierane ze względu na niską cenę i wysoką skuteczność, a także zawartość pożywki. Za dobry wybór uważa się drożdże zawierające aktywny węgiel, eliminujący ostrość spirytusu. Tu trzeba wspomnieć, że decydując się na drożdże z saszetki nie można zapomnieć o konieczności dokupienia środka klarującego, który będzie potrzebny do oczyszczenia nastawu po przeprowadzonej fermentacji. Drożdże gorzelnicze gwarantują burzliwą i szybką fermentację małych domowych nastawów (ok. 25 l), przerabiając cukier z zawrotną prędkością. Nie zapewniają one jednak wysokiej mocy, a gdy kończą pracę, nastaw będzie miał ok. 10-20% zawartości czystego alkoholu. Dopiero podczas destylacji stężenie alkoholu wzrośnie, dając gorzelnikowi możliwość zadecydowania o ostatecznym kształcie produkowanego trunku. Mamy nadzieję, że choć trochę udało się nam przybliżyć Państwu tematykę drożdży. Zapraszamy Was do naszego sklepu internetowego po drożdże gorzelnicze tradycyjne i turbo, z którymi fermentacja zawsze będzie udana.

Podziel się tym postem