Fermentacja piwa od kuchni. Co trzeba wiedzieć?

Fermentacja piwa od kuchni. Co trzeba wiedzieć?

Decyzja podjęta – zamierzamy uwarzyć swoje pierwsze piwo. Nie jest to prosta sprawa, ponieważ sztuka piwowarska jest dziedziną zawiłą, kształtująca się już od stuleci. Poznanie tego złożonego etapu, jednego z najważniejszych składowych procedury warzenia piwa, jest niezbędne do wydobycia z wytwarzanego trunku smaku najwyższej jakości. Postaramy się wprowadzić Was w temat fermentacji piwa. Zapraszamy!

Rodzaj fermentacji ma duży wpływ na smak piwa

W sztuce piwowarskiej mówi się o trzech fermentacjach piwa: dolnej górnej i spontanicznej, przy czym ta ostatnia jest specyficzna, nie wymaga kontroli i przebiega zupełnie inaczej, dlatego dziś ją pominiemy. Fermentacja dolna różni się od górnej miejscem osadzenia zadanych drożdży piwowarskich: na dnie fermentatora lub na powierzchni warzonego piwa, ale to nie jest jedyna różnica. Fermentacja dolna zachodzi w niższej temperaturze (brzeczkę należy schłodzić do ok. 11°C) i wymaga użycia drożdży dolnej fermentacji, tzw. lagerowych. Lager to najczęściej wytwarzany typ piwa, stanowiący niemal 90% wszystkich piw, warzonych na całym świecie. Piwa dolnej fermentacji mają czysty smak, charakterystyczny i wyrazisty, choć mniej głęboki niż wyroby fermentacji górnej. W ich przypadku brzeczka, do której zadamy drożdże, powinna mieć temperaturę ok. 22 °C. Piwa „ale”, czyli piwa górnej fermentacji, są dużo bardziej aromatyczne od swoich braci powstających w fermentacji dolnej, co wynika z właściwości drożdży górnej fermentacji. Wyróżniamy tu liczne smaki, od słodkich z nutami karmelu, aż po gorzkawe o bursztynowym odcieniu.

Zadanie drożdży piwowarskich do brzeczki nie jest łatwe

Ważna kwestia, czyli rozpoczęcie fermentacji za sprawą dodania drożdży. Do odpowiednio przygotowanej: schłodzonej i napowietrzone22j brzeczki, zadajemy suche lub płynne drożdże piwowarskie. Ich ilość musi być dokładnie obliczona, bo tylko w ten sposób zapewnimy efektywną fermentację. Rachunek powinien obejmować temperaturę i rodzaj naszej fermentacji (górna, dolna,spontaniczna) oraz jej ekstrakt. W tym celu warto skorzystać ze specjalnego kalkulatora do obliczania ilości gęstwy drożdżowej, jaka jest konieczna do zaszczepienia danej brzeczki. W sieci są dostępne darmowe kalkulatory, z których pomocą w krótkim czasie obliczymy, ile drożdży musimy zadać. Podczas rozpoczynania procesu fermentacji piwa należy uważać na to, aby brzeczka nie miała za wysokiej temperatury, która zabije drożdże. Pamiętajmy, że każda fermentacja rządzi się swoimi prawami i zanim przystąpimy do zadawania drożdży, dobierzmy je do rodzaju fermentacji, jaką zamierzamy przeprowadzić. W naszym sklepie Bimber Hobby prowadzimy sprzedaż produktów do wyrobu domowych alkoholi. Oferujemy bogaty wybór drożdży piwowarskich do piw dolnej i górnej fermentacji. Zapraszamy do przeglądu naszej asortymentu i zamówienia drożdży, z którymi przeprowadzicie warzenie piwa zakończone sukcesem.

Podziel się tym postem