Winomierz (cukromierz) to niezbędne urządzenie do szybkiego i precyzyjnego określenia ilości cukru znajdującego się w nastawie winiarskim, brzeczce piwnej lub zacierze przy jednoczesnym odczytaniu potencjalnego alkoholu.
Dzięki skali zawierającej gramy cukru, nie trzeba przeliczać Brix lub Blg na gramy cukru. Zanurzony w moszczu, piwie, zacierze areometr sam pokazuje ile gramów cukru jest w litrze badanej cieczy i ile można uzyskać, po odfermentowaniu, alkoholu (potencjalny alkohol).
Areometr pozwoli na śledzenie postępu fermentacji.
Wskaźnik służący do pomiaru:
- stężenia cukru w moszczu lub brzeczce piwnej wyrażonego w g/l
- do określenia potencjalnej zawartości alkoholu w winie lub piwie
W zestawie areometr wraz z ochronnym plastikowym etui.
Dla ułatwienia, na skali zaznaczono różnymi kolorami zakresy początkowych stężeń w moszczu, dla różnego rodzaju win, które chcemy otrzymać.
Skala czerwona wino deserowe, skala żółta wino stołowe.
Skale określają:
✅ Specific Graviti (0,990 - 1,170)
✅ Potential Alkohol (0% - 20%)
✅ Ilość cukru wyrażona w gr/l (26g - 432g)
Parametry:
- Długość całkowita: 25cm
- Średnica w najgrubszym miejscu: 1,6cm
- Długość miernika: 14cm
- Zakres mierzenia cukru: 0-35 Brix
- Materiał: szkło
- Materiał etui: tworzywo sztuczne
Instrukcja użycia:
Przed użyciem należy wysterylizować areometr oraz naczynie testowe (cylinder, menzurka, słoik). Umieścić próbkę wina w naczyniu testowym, delikatnie zanurzyć aerometr w cieczy, aż wypłynie. Odczyt należy wykonać na wysokości oczu.
Areometr jest skalibrowany do odczytu przy temperaturze 20oC. Jeżeli temperatura jest niższa lub wyższa, odczyt należy skorygować o 0,001 przy każdym wzroście lub spadku o 5oC.
Szacowanie potencjalnego alkoholu:
1. Skala Suger gr/l
Zanurzyć areometr w cieczy, odczytać wartość ze skali SUGAR /L (g) przed rozpoczęciem fermentacji, wynik pokaże ile możemy mieć potencjalnego alkoholu z cukru, który znajduje się w badanej cieczy. Ta sama skala pokaże również ile jeszcze należy dodać cukru stołowego aby uzyskać potrzebną ilość alkoholu.
Przykład: Odczyt na początku fermentacji to 91g w litrze cieczy co daje 4,6% potencjalnego alkoholu. Chcemy jednak aby nasz trunek miał 15,1% alkoholu czyli musi być 299g na każdy litr cieczy. Różnicę (299g-91g=208g) uzupełniamy cukrem.
2. Skala SG.
Zanurzyć areometr w cieczy, odczytać wartość ze skali SG (Specific Gravity) przed rozpoczęciem fermentacji i po zakończonej fermentacji.
Przykład: Odczyt na początku fermentacji to 1,150 SG czyli 19,8% potencjalnego alkoholu. Odczyt po zakończonej fermentacji to 1,005 SG czyli 0,6% potencjalnego alkoholu. Różnica tych dwóch wartości (19,8% - 0,6% = 19,2%) pokaże uzyskany % alkoholu.