Pora na orzeźwienie! Bezalkoholowy podpiwek pod lupą

Pora na orzeźwienie! Bezalkoholowy podpiwek pod lupą

W sezonie letnim często mamy ochotę na orzeźwienie, jednak nie zawsze możemy sobie pozwolić na wypicie czegoś z procentami. Idealnym wyjściem z tej, wbrew pozorom, trudnej sytuacji, okazuje się sięgnięcie po podpiwek. Dowiedz się, czym wyróżnia się ten tajemniczy napój i dlaczego warto go lepiej poznać.

Pomiędzy piwem, a sklepowym napojem gazowanym – podpiwek bez tajemnic

Początki podpiwka, nazywanego napojem żniwiarzy, sięgają setek lat wstecz, kiedy nasi prapradziadkowie eksperymentowali z przyrządzaniem mikstury z resztek, pozostałych po warzeniu piwa. Chmielowa mieszanka z drożdżami i ziarnami jęczmienia przyjemnie chłodziła w upalne dni, a lekko gazowany kwaskowy posmak przez długi czas utrzymywał się na języku. Receptur na podpiwek było tyle, ile gospodyń we wsi, a różnorodność dodawanych składników sprawiała, że miłośników naturalnie fermentowanego napoju rosła. Jeszcze kilka lat temu każdy przechodzień zapytany o podpiwek, mógłby wypowiedzieć się na temat tego zbożowego napoju, który był wówczas do kupienia w każdy sklepie. W czasach PRL-u podpiwek robił prawdziwą furorę, a połączenie mąki słodowej i drożdży było znane każdemu. Wyrób wyróżnia się tym, że nie jest to piwo (podpiwek zawiera znikome ilości alkoholu, ok. 0,5%) ani typowy napój gazowany, a oryginalne w smaku połączenie, którym od pokoleń delektują się amatorzy orzeźwienia w płynie.

Sam możesz przygotować chmielowy, naturalnie gazowany podpiwek

Chociaż może się to wydawać skomplikowane, własnoręczne przyrządzenie podpiwka wcale nie wymaga umiejętności piwowarskich. W wybranych miejscach, na przykład w naszym sklepie Bimber Hobby, bez problemu można złożyć zamówienie na podpiwek z suszu. Z jednej saszetki da się przygotować od 3 do nawet 27 litrów chmielowego napitku, z czym poradzi sobie zarówno wytrawny pasjonat podpiwków, jak i osoba, stawiająca pierwsze kroki w świecie produktów naturalnie fermentowanych. Zaledwie w 20 minut można przyrządzić miksturę ze słodu jęczmiennego i ryżowego, wyciągu chmielu oraz suszonych drożdży. Skład pozbawiony ulepszaczy zapewnia doskonały smak. Podpiwek jest gotowy do wypicia już kilka dni po sporządzeniu napoju, a najlepiej smakuje po lekkim schłodzeniu w lodówce, podawany w szklanym kuflu. Zdecydowanie polecamy przetestowanie podpiwka tym, którzy nie znają kwasowego smaku oraz fanom fermentowanego napitku, w ramach powrotu do przeszłości.

Podziel się tym postem