Wizyta w sklepie z surowcami gorzelniczymi może przyprawić o zawrót głowy, gdyż ogrom produktów kuszących niskimi cenami i praktycznymi zastosowaniami nie ma końca. Dla tych, którzy lubią wiedzieć, czego szukają i kupować wyłącznie to, po co przyszli do sklepu, przygotowaliśmy przegląd drożdży winiarskich. Dzięki niemu utrwalisz swoją wiedzę dotyczącą fermentacji wina i sprawisz, że kolejne zakupy będą dużo prostsze.
Drożdże aktywne i pasywne, klasyczny podział dobroczynnych grzybów
Selekcję mikroorganizmów do fermentacji wina należy zacząć od podstawowego podziału na drożdże winiarskie aktywne oraz pasywne. Są to drożdże szlachetne (przeciwieństwo drożdży dzikich), a ich użycie daje praktycznie 100% pewność, że produkowane wino będzie dobre. Po warunkiem, że zadamy do moszczu precyzyjnie dobraną ilość drożdży, pilnując przy tym temperatury nastawu. Ale do rzeczy: drożdże aktywne. Są dużo wygodniejsze w użyciu, bo po dodaniu do nich wody z cukrem, wlewamy miksturę bezpośrednio do nastawu. Suszone drożdże pasywne należy wcześniej namnożyć, a więc zanim będą gotowe do zadania, trzeba odczekać kilka dni. W tym czasie (od 3-6 dni) jednokomórkowe grzyby się budzą i namnażają, a w efekcie powstaje matka drożdżowa, gotowa by zadać ją do wytwarzanego wina.
Produkcja wina owocowego z drożdżami szlachetnych szczepów
Drożdże szlachetne są skuteczne w działaniu, ponieważ pozwalają kontrolować fermentację i posiadają idealnie dobrane składniki. W naszym sklepie Bimber Hobby można zamówić drożdże szczepów francuskich, które doskonale sprawdzają się w produkcji win z owoców o mocy sięgającej do 21%. Tutaj trzeba wspomnieć przede wszystkim o drożdżach uniwersalnych, bo te najchętniej wybierają początkujący gorzelnicy. Nadają się one do wyrobu win różnego rodzaju, zarówno białych i czerwonych, z każdego typu owoców. Przy ich zakupie dobrze jest pamiętać o pożywce. Oprócz drożdży uniwersalnych, rynek oferuje również kompozycje do win z konkretnych owoców. I tak popularne drożdże Malaga i Burgund zadaje się do trunków z winogron i aronii, Sherry do wina z jabłek, białych porzeczek i winogron oraz zbóż, a Tokay do win agrestowych, morelowych czy truskawkowych. Czyste kultury aktywnych drożdży szlachetnych zapewniają mocny aromat wina oraz stosunkowo szybką fermentację (ok. 5 dni). Jedna paczuszka 50 g wystarcza na odfermentowanie cukru z nawet 250 litrowego nastawu (do win białych zadajemy ok. 20g na 100l, do win czerwonych ok. 30g na 100l).