Kategorie

eBiuletyn-Newsletter

ENZYMY DO ZACIERÓW ZBOŻOWYCH NA 500l

ENZYMY DO ZACIERÓW ZBOŻOWYCH NA 500l

Wszystkie zdjęcia

Komplet enzymów do zacierów zbożowych -przygotowywanych na każdym rodzaju zbóż, mące a także z powodzeniem można je zastsować do zacierów ziemniaczanych ......

Więcej szczegółów


55,00 zl brutto

Program lojalnościowyKupując teraz ten produkt otrzymasz 1 punkt lojalnościowy. Twój koszyk wyniesie 1 punkt może być zamienione na jeden bon o wartości 0,20 zl.Komplet enzymów do przygotowania zacierów zbożowych jak i też zacierów ziemniaczanych. Jeżeli ktoś szuka smaków "whyski, burbona, koniaku " to zacier zbożowy zapewni tą nutę smakową - jako finalny produkt nie potrzebuje dalszej obróbki.

Zacier powstaje przy zastosowaniu enzymów gorzelnianych  które rozkładają podstawowy surowiec 'gorzelniany' jakim są zboża ewentualnie ziemniaki - a konkretnie skrobię w nich zawartą na cukry proste: glukozę, maltozę, maltotriozę, wyższe cukry, dekstryny i inne mniej "interesujące" nas i nasze drożdże składniki.


Zaciery zbożowe - "zbożówki" można robić z drobno zmielonego zboża (pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień) lub najzwyklejszej mąki z "biedronki" ;). Enzymy można z powodzeniem  też zastosować do ziemniaków lub "przetworzonych ziemniaków" czyli skrobi ziemniaczanej - jednak w tym przypadku dla ziemniaków dawki enzymów należy podwoić.  

Cała technologia opiera się na wydobyciu skrobi i podaniu jej hydrolizie enzymatycznej na wskutek czego powstają wspominane cukry proste  które potem po dodaniu drożdży zamieniają się  na etanol.


Zestaw enzymów zawiera:

- enzym upłynniający - płynną alfa -amylazę - termostabilny enzym wytrzymujący temperaturę  do 120oC

- enzym scukrzajcy - płynna gluko-amylaza - enzym konwertujący upłynnioną skrobię na cukry prost.


Procedura przygotowania zaiercu jest następująca:

W garnku (im większy tym lepiej) podgrzewamy wodę do temperatury 85-90sC następnie dodajemy połowę dawki e.upłynniajacego i wsypujemy pomału mąkę /śrute (proporcje powinny być zachowane w stosunku 1kg  sruty : 3 lub 4 litrow wody) mieszając ją za pomocą mieszadła lub dużej łyzki. Po wsypaniu całej ilości  śruty  wlewamy resztę enzymu upłynniajacego i doprowadzamy do temperatury wrzenia 95- 100sC, wyłączamy grzanie i pozostawiamy to naturalnego ostygniecia, po 4-7 h gdy temperatura osiagnie 55-60sC zakwaszamy zacier kwasem cytrynowym do odpowiedniego ph - czyli 3,8 - 4,8 - optimum 4,5 pH  po czym wlewamy enzym scukrzający (gluko-amylazę) i mieszamy w celu rownomiernego rozprowadzenia się enzymu po zacierze. Następnie ponownie pozostawiamy do naturalnego ostygnięcia do tempeartury 30sC (powinno to trwać nie krócej niz 3-6h).

 

Po scukrzeniu zacieru słodycz powinna być bardzo intensywna - oznacza to dobre scukrzenie, dla pewności można wykonać test jodowy na obecność skrobi w zacierze.

 Gdy zacier osiągnie 30sC dodajemy uprzednio uwodnione drożdże gorzelniane.

W zależności od rodzaju zastosowanych  drożdży gorzelnianych czas fermentacji to trwa  od 80h do 5-7 dni.

Z uwagi na bardzo intnesywne pienienie  się podczas fermentacji burzliwej ( pomiędzy 6-8h od dodania drożdży) należy pojemnik fermentacyjny / beczkę  napełniać nie wiecej niż 55% całej objetości - uniknie  się wtedy 'wykipienia' zacieru poza zbiornik, ewentualnie zastosować środek przeciwpieniący.

 

Komplet enzymów wystarcza na przygotowanie 500 litrowego zacieru, do enzymów dołączona jest instrukcja przygotowania zacieru zbożowego.